Strona: Kandydat UAM - Jak mądrze wybrać kierunek studiów?

Główna treść strony

Jak mądrze wybrać kierunek studiów?

Decyzja o rozpoczęciu edukacji na poziomie wyższym jest jedną z ważniejszych, jakie podejmujemy w życiu. Jest to wybór nie tylko kierunku kształcenia, ale także uczelni i miasta, z którym chcemy się związać na kilka lat. Wybór studiów związany jest także z perspektywami zatrudnienia i możliwościami realizacji planów, marzeń i aspiracji w przyszłości. Podejmowanie decyzji to proces, do którego warto się odpowiednio przygotować. Warto zadbać o aktualne, sprawdzone i istotne informacje. Im więcej masz odpowiednich danych, tym łatwiej będzie Ci ocenić mocne i słabe strony możliwości, które bierzesz pod uwagę. Podejmując tę decyzję warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

1. Przeanalizuj swoje pasje i zainteresowania

Dobrze jest, jeśli studia, a w dalszej kolejności praca zawodowa są zgodne z Twoimi zainteresowaniami. Pamiętaj jednak, że wybór kierunku studiów nie powinien być oparty wyłącznie na tym, co jest Twoją pasją. Weź pod uwagę także swoje możliwości, uzdolnienia i predyspozycje. Ważnym kryterium jest także rynek pracy. Zanim podejmiesz decyzję sprawdź jak wygląda możliwość kariery zawodowej, jakie są przeciętne zarobki w danej branży, jaki jest charakter aktywności zawodowej.

2. Zdobądź jak najwięcej informacji z jak najbardziej wiarygodnych źródeł

Odwiedź strony internetowe uczelni, wydziałów czy poszczególnych zakładów i pracowni. Porozmawiaj ze studentami i absolwentami kierunków, którymi jesteś zainteresowany. Bądź jednak krytyczny wobec tych informacji, sprawdzaj różne źródła.

3. Sprawdź jakie są możliwości specjalizowania się na kierunku, którym jesteś zainteresowany

Na każdym wydziale naszego Uniwersytetu znajdziesz różne kierunki studiów, w ramach których możesz wybrać różne specjalizacje. Warto, abyś zapoznał się z nimi zanim podejmiesz decyzję, na jaki kierunek chcesz złożyć dokumenty. Specjalizacje będą określać nie tylko jaką tematykę będziesz zgłębiać podczas studiów, ale także to, jakie kwalifikacje i kompetencje będziesz mógł rozwijać

4. Staraj się unikać błędów, które często pojawiają się przy wyborze uczelni i kierunku studiów

Nie kieruj się tym, gdzie idą Twoi znajomi. To ma być Twój indywidualny projekt na przyszłość. Uważaj, też na tak zwane „modne kierunki”. Lepiej jest przeanalizować rzeczywiste Twoje potrzeby i możliwości, a następnie ocenić je w kontekście kompetencji i kwalifikacji poszukiwanych na rynku pracy. Upewnij się, że kierunek i specjalizacje, które bierzesz pod uwagę, są Twoim wyborem, a nie decyzją zasugerowaną przez rodziców, nauczycieli i kolegów.

5. Jeśli masz problem z podjęciem decyzji - poproś o pomoc

W każdej szkole lub w poradni psychologiczno-pedagogicznej powinieneś znaleźć doradcę zawodowego lub osobę, która pomaga zaprojektować ścieżkę edukacyjno-zawodową. Warto skorzystać z takiej pomocy. Nikt nie powie Ci, jakie studia masz wybrać, ale pomoże Ci przeanalizować wszystkie dane i czynniki, które warto wziąć pod uwagę podejmując decyzję.

Poradnik opracowały:
dr Małgorzata Rosalska i dr Anna Wawrzonek z Zakładu Kształcenia Ustawicznego i Doradztwa Zawodowego Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM